Kunstforeningen for Humlebæk og Omegn inviterer til Sommerudflugt til Stevns med kunstnerbesøg, lørdag den 14. juni 2014. Man mødes på Humlebæks Stations østside kl.7.50, for kl. 8.00 at køre med bussen til Stevns.

Det planlægges at besøge følgende kunstnere:

Glaskunstneren Mette Enø Hansens Glasstudie i Haslev: www.glaspatch.dk
Hun udfører mosaikker, fade, skåle og smykker i glas.


Kunstnerparret Inge Lise Valentin og Sejer Folke på deres gård i Hellested. www.valentinogfolke.dk
Hun maler og han udfører skulpturer, drejede skåle og møbler i træ.

Malerne Bente Ansholm, Annette Sjølund og Miriam Reiner i Den gamle Løgfabrik i Varpelev. www.benteansholm.dk - www.annettesjoelund.dk - www.miriamreiner.dk
Der arbejder henholdsvis med akvareller, akryl og multimedia, og maleri.


Keramikerne: Birgit Larsen og Karen Holmenlund Larsen samt maleren Vibeke Frost Laursen. www.kratgaarden.dk - www.vibeke-frost.dk
I Kratgaarden i St.Tårnby, hvor de udfører og udstiller deres værker.

På et belejligt tidspunkt spises den medbragte mad hos foreningens æresmedlem Benthe Ørbeck på Ørbeckgaard i Taastrup og besøger hendes atelier med malerier. www.orbeck-art.com


Dagens tur afsluttes med kaffe og kage i traktørstedet ved Gjorslev Bøgeskov, der ligger smukt med udsigt over Køge Bugt. Herefter startes hjemturen til Humlebæk, hvor man ankommer til udgangspunktet ca. kl.18.30

Af hensyn til bindende reservering af bussen bedes foretaget hurtig tilmelding, senest den 10.maj. Turprisen kr. 290,-er i år utrolig lav og dækker bus og kaffe med kage.


Pengene bedes indsat på foreningens konto 2259 3490 404 057 i Nordea på Netbank eller kan betales til kassereren Marianne Møller kontant ved ferniseringen den 29.marts 2014. Turen gennemføres med 30 tilmeldte.

Når turen er endelig fastlagt efter prøveturen og aftalt med kunstnerne, kan en beskrivelse af turen ses på foreningens hjemmeside: Humlebaekkunst.dk ultimo april 2014, oplyser Bestyrelsen for Kunstforeningen for Humlebæk og Omegn i en pressemeddelelse,